logo

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram'da "meta verified" yani doğrulanmış bir hesap sahibi olmak ve bu süreci nasıl yürüteceğinizi bilmek istiyorsanız bu yazı tam size göre! Mavi tik almadan önce biraz geriye giderek Instagram’ın neden herkese mavi tik alma özelliğini açtığına bakalım. Son bir yılda Elon Musk tarafından satın alınmasının ardından adından çok sık söz ettiren Twitter, “Twitter Blue” abonelik hizmetini devreye soktu. Ardından Meta, hızla harekete geçerek Instagram ve Facebook için ödeme tabanlı mavi tik abonelik sistemini devreye soktu. Peki, Instagram mavi tık nasıl alınır bu süreci hep beraber öğrenelim.

Instagram Mavi Tik Nedir ve Mavi Tik Nasıl Alınır?

Önceden sosyal medya hesaplarında herkes tarafından doğrulanmış rozet veya diğer adıyla mavi tik alma işlemi oldukça zordu. Mavi tik, bulunduğu sosyal medya hesabının doğrulanmış olduğunu belli ederken çok az kişide bulunuyordu. Özellikle siyasetçi, sanatçı, sporcu, ünlü, sosyal medya fenomeni vb. kişilerde mavi tik bulunuyordu. Twitter’ın politikalarında yaptığı değişiklikle mavi tik belirli bir ücretle satın alınabilmeye başladı. Twitter’ın politikalarında yaptığı değişikliklerin ardından Meta, "Meta Verified'a abone olmamış Instagram hesaplarını değerlendirirken, doğrulama kriterlerimizi karşılayıp karşılamadıklarını belirlemek için birkaç faktörü göz önünde bulundururuz" açıklamasını yaptı.

Peki, mavi tik nasıl alınır? Mavi tiki almak için hangi aşamaları uygulamak gerekir?

 • İlk aşama olarak Instagram hesabınıza giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan menü simgesine tıklayın ve bu alanın altında yer alan ayarlara tıklayın.
 • Ayarlar bölümündeki hesap bölümünü bularak giriş yapın. Hesap bölümündeki doğrulama talebi alanına tıklayın.
 • Doğrulama talebine tıkladıktan sonra Instagram, mavi tik doldurma formuna yönlendirir.
 • Mavi tik formunda sizlerden; kullanıcı adı, ad ve soyad, Instagram hesap kategorisi vb. bilgiler istenir.
 • İstenilen bilgileri doğruladıktan sonra Instagram kimlik fotoğrafınızı sizlerden talep eder. Kimlik fotoğrafı eklendikten sonra doldurduğunuz başvuruyu göndermeniz gerekir.

Tüm bu işlemlerin mavi tik almak için bir adım olduğunu unutmayın. Instagram, başvurunuzu inceledikten sonra hesabınızın mavi tik almaya uygun olup olmadığına karar verir.

Hangi Durumlarda Mavi Tik Alma Şansı Yükselir?

Günümüzde çoğu sosyal medya kullanıcısı doğrulanmış rozet sahibi olmak ister. Ancak Instagram, kimlere mavi tik vereceği konusunda oldukça seçici davranır. Örneğin, Facebook ve Twitter adreslerinde mavi tik bulunan bir kullanıcının Instagram’da doğrulanmış rozet sahibi olması daha kolaydır anlayışı yanlıştır. Diğer sosyal medya hesaplarında mavi tik bulunan bir kullanıcının Instagram’da da mavi tiki olacağı anlamına gelmez. Peki, hangi durumlarda mavi tik alma şansı yüksektir?

 • Doğrulanmış rozet almak isteyen kişi, işletme veya marka gerçek kişi veya işletmeyi temsil etmesi gerekir. Fan veya sahte hesaplar hiçbir şekilde mavi tik alamaz.
 • Benzersiz olan hesapların doğrulanmış rozet alma şansı daha yüksektir. 
 • Hesabı gizli olan Instagram hesaplarına oranla, hesabı açık olanların doğrulanmış rozet alma oranları yüksektir.
 • Profil doluluk oranı yüksek olan hesapların mavi tik alma şansı yüksektir. Özellikle en az bir paylaşım, profil fotoğrafı, biyografi vb. bilgilerin olması mavi tik alma şansını yükseltir.
 • Son olarak “bilinen, çok fazla aratılan vb. kişiler” Instagram tarafından daha hızlı şekilde onay alır.

Instagram Mavi Tik Kullanıcılara Hangi Özellikleri Sunar?

Doğrulanmış rozet alan kullanıcı, tanınmış ve güvenilir bir profil olduğunu kanıtlamış olur. Bu durum kullanıcılara bazı ayrıcalıklar sunar. Bunlar;

 • Destek Hizmeti: Doğrulanmış rozet sahipleri en çok karşılaşılan sorunlar karşısında destek alabilirler.
 • Kimlik Taklitlerini İzleme: Kimlik taklitlerini izleme özelliği, aktif kimlik izleme yeteneği ile hesabın izlenmesini önler. Bu durum hesabın güvenliğinin korunmasını sağlar.
 • Proaktif Hesap Koruma: Proaktif hesap izleme ve iki faktörlü doğrulama özelliği hesabın güvenliğini üst seviyeye çıkarır.
 • Özel Çıkartmalar Kullanma: Mavi tik sahipleri, hikayelerinde kullanabilecekleri özel çıkartmalara erişip kullanabilir.
 • Ayrıcalıklı Özelliklere Sahip Olma: Meta, reels videoları ve hikayeler için ayrıcalıklı çıkartmalar kullanma avantajı sunar.
 • Doğrudan Yardım: Aboneler, yaşadıkları ortak hesap sorunları hakkında gerçek kişilerden yardım alabilirler.

ödeme yap