logo

Instagram Sponsorlu Reklam Nedir?

Günümüzde reklamlar dijital dünyada kendine yer bularak kitle segmentleri şeklinde kullanıcılara ulaşmaktadır. Bunlardan en önemlisi sponsorlu reklamlardır. Sponsorlu reklam, şirket veya işletmelerin öne çıkarmak istediği ürün veya hizmeti kullanıcıların sosyal medyada görmelerini sağlayan reklamlardır. Sponsorlu reklam, Instagram ve Facebook başta olmak üzere sosyal medya platformlarında gözükür. İşletmeler, ürün veya hizmetlerini hedef kitlesinin daha hızlı keşfetmesini sağlamak için belirli bütçe karşılığında sponsorlu reklam çıkabilir.

Sponsorlu reklam, kişilerin işletmenizi daha hızlı bir şekilde keşfetmesini sağlar. Aynı zamanda ürün veya hizmetinizin geniş kitlelere ulaşmasını sağlayarak işletmeyi amacına ulaştırır. Instagram, son yıllarda sponsorlu reklam veren işletmelerin en çok tercih ettiği sosyal medya platformudur. Ürün veya hizmetlerin en iyi şekilde tanıtılmasını sağlayarak etkili sonuç alınmasını sağlar.

Instagram Sponsorlu Reklam Nedir?

Günümüzde Instagram, kişilerin birden çok fazla hesabının bulunduğu bir platformdur. Aynı zamanda ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformudur. Aktif olarak 1 milyar kullanıcısı bulunması ve sahip olduğu geniş kullanıcı kitlesiyle reklam verenlerin en çok tercih ettiği platform olarak bilinir. Peki, Instagram sponsorlu reklam nedir? Instagram sponsorlu reklam, işletmelerin etkileşim arttırmalarının en iyi yollarından birisidir. İşletmelerin daha geniş kitlelere ulaşabilmek için oluşturdukları ücretli reklamlardır. Instagram sponsorlu reklam, web site trafiğini ve dönüşüm oranını arttırmak, marka görünürlüğünü arttırmak aynı zamanda verilen hizmeti tanıtmak için verilen ücretli reklamlardır.

Kullanıcıların %75’i Instagram’da gördüğü bir reklamdan ilham alarak satın alma eğilimi gerçekleştirmektedir. Durum böyle olunca işletmeler hizmet ve ürünlerini pazarlamak için Instagram sponsorlu reklam verir. Kısacası Instagram sponsorlu reklam; gönderi, reels, hikaye vb. yoluyla firmalara daha çok müşteri ve kazanç sağlamak için oluşturulan reklamlardır.

Instagram Sponsorlu Reklam Nasıl Verilir?

Instagram üzerinden reklam verebilmek için işletme hesabına sahip olmanız gerekir. İşletme hesabı oluşturabilmeniz için profesyonel hesap türünde bir hesap oluşturmanız şarttır. Eğer aktif olarak Instagram kullanıcıysanız mevcut hesabınızı profesyonel hesaba çevirebilir ya da profesyonel hesap oluşturarak reklam vermeye başlayabilirsiniz. Instagram işletme profili üzerinden reklam verebilmek oldukça kolaydır.

Eğer mevcut Instagram hesabınızı işletme profiline çevirip reklam çıkmak istiyorsanız;

 • Mevcut hesabınıza giriş yaparak ayarlar bölümünü açın.
 • Ayarlar kısmından hesap sekmesini işaretleyin.
 • Hesap ayarları bölümünde yer alan “profesyonel hesaba geçiş yap” seçeneğine tıklayın.
 • Tıkladıktan sonra açılan sayfada işletmenize uygun kategoriyi seçin.

Yeni bir işletme profili açmak istiyorsanız;

 • Yeni bir işletme hesabı açmak için normal Instagram hesabı açın.
 • Yeni hesabınız üzerinden ayarlar bölümünden “hesap” sekmesini seçin.
 • Açılan sekme üzerinden “porfesyonel hesaba geçiş yap” seçeneğine tıklayarak işletmenize uygun kategoriyi seçerek işlemi tamamlayın.

İşletme profili açma işleminin ardından sponsorlu reklam verme işlemi oldukça kolaydır. Satışını veya tanıtımını yapmak istediğiniz ürünün fotoğrafını veya videosunu gönderiyi öne çıkar butonuna tıklayarak reklam verebilirsiniz. Gönderiyi öne çıkar butonuna tıkladığınızda karşınıza hedef seçme ekranı çıkacaktır. Bu ekran üzerinde üç farklı hedef çıkmaktadır. Bu hedefler; “daha fazla profil ziyareti, daha fazla internet sitesi ziyareti, daha fazla mesaj” seçeneklerinden istediğiniz hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Bunlardan birini seçtiğinizde karşınıza “hedef kitleyi tanımla” ekranı çıkmaktadır. İsterseniz otomatik reklam seçeneği ile Instagram tarafından takipçilere benzer kişileri hedefleyebilirsiniz ya da hedefleme seçeneğinizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

Kendiniz reklam oluşturmak istiyorsanız özel koşullara dikkat etmek gerekmektedir. Bu özel koşullar kredi, istihdam, konut veya sosyal meseleler, seçimler veya siyasetle ilgili reklamlarla ilgilidir. Instagram kurallarına uygun belli ülkelerin yaş sınırlamalarına dikkat ederek reklamlarınızı verebilirsiniz.

Instagram Sponsorlu Reklam ile Neler Yapabilirsiniz?

 • Instagram reklamları ile neler yapabileceğinizi keşfedebilirsiniz.
 • Tek dokunuşla gönderilerinizi öne çıkararak kısa süre içerisinde gönderilerinizi reklama dönüştürebilirsiniz.
 • Yeni hedef kitleleri keşfederek markanız için en önemli kişilerin kimler olduğunu bulabilirsiniz. Daha sonra ayarlanabilir hedefleme seçenekleriyle hedef kitlelere erişebillirsiniz.
 • Reklamınıza uygun bütçe belirleyebilir dilediğiniz zaman bütçenizi güncelleyebilirsiniz.
 • Yayınladığınız reklamın performansını istatistiklerle detaylı olarak inceleyebilirsiniz. İstatistik bilgiler ışığında nelerin işe yaradığını öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz.
 • Platformun hedeflerinize ulaşmanız için sunduğu kolay araçlar sayesinde herhangi bir gönderiyi öne çıkararak reklama dönüştürebilirsiniz. Hatta “reklam yöneticisi” kullanarak birden fazla platformda gelişmiş kampanya yayınlayabilirsiniz.
 • Instagramda paylaştığınız gönderileri kısa süre içerisinde reklama dönüştürebilirsiniz. Gönderilerinizi öne çıkararak; kullanıcıları nereye yönlendireceğinize, reklamı kimin göreceğine ve bütçenize kadar birçok özelliği ayarlayabilirsiniz.
 • Reklam yöneticisini kullanarak Instagram, Facebook vb. platformlarda yayınlanabilen kampanyalar oluşturup etkileşim oranını arttırabilirsiniz.
 • Instagram reklam formatlarını kullanarak müşterilerle bağlantı kurulabilir ve ilgi çekici Instagram reklamları oluşturabilirsiniz.

Neden Instagram Sponsorlu Reklam Vermelisiniz?

Instagram’da verilen sponsorlu reklamların süresi bitse bile reklam boyunca elde ettiğiniz trafiği bir süre daha devam ettirebilirsiniz. Instagram’da sponsorlu reklam verildiğinde etkileşim yaratır ve dönüşümlerinizi arttırabilirsiniz. Bu da daha çok müşteriye ulaşmanızı sağlar. Marka olarak hedefiniz markanızı öne çıkarmak ve kitlenizi büyütüp daha fazlasını hedeflemekse Instagram sponsorlu reklam çıkmayı denemelisiniz.


ödeme yap