logo

KURUMSAL KİMLİK ÖNEMİ

Bir markanın, kurum veya kuruluşun şirket içi ve dışı tanıtım, temsil ve reklam gibi çalışmalarının bütününe kurumsal kimlik denir. Tüm bu çalışmaların temelinde, firmanın kültürü, karakteri, kişiliğinin ifadesi ve yansıması vardır. Tüketiciler, çalışanlar hatta tüm paydaşlar bu yansımaları ilham ve güven verici bulurlar. Bu çalışmaların oluşturduğu imaj, tüketicinin aklına kazınır ve bu yönüyle markanın reklam yatırımları başarılı olabilir. Bu sebeple markalaşmanın temeli kurumsal kimlik çalışmalarıyla atılmaktadır.

Görsel kimlik sistemlerinin gelişmesi 20. Yüzyılın ortalarında gerçekleşmiştir. Bu gelişme ile birlikte marka girişimleri artmaya başlamış, Coca-Cola, Mercedes, Ford ve Mc Donalds gibi markalar ikonik markalar haline gelmişlerdir. Örneğin; Mc Donalds markasının bu kadar başarılı olmasının nedenlerinden biri de kullandığı renkler, logosu ve maskotu ile son derece tanınabilir bir marka kimliğinin olmasıdır. Dünyanın herhangi bir yerinde hangi McDonald’s a gitseniz genellikle hepsinde menüler benzer veya aynı olacaktır. Maskotu, Ronald McDonald çalışıyor dahi olabilir. Bu marka tutarlılığı ve kurumsal kimlik çalışması McDonald’s ın günümüzde en büyük markalarından biri olmasının nedenlerinden biridir. 

Görsel anlatımları güçlü ve kaliteli olan markaların bilinirlik ve endüstriyel zafer kararlılıkları onları diğer markalardan ayıran özelliklerdendir. Markaların görsel kimliklerinin basit ama güçlü olmasındaki en büyük etken tüketicilerin ve genel kitlenin firmayı kolayca anlamak istemesiyle doğru orantılıdır. 

Tam kapsamlı kimlik çalışması, logo format ve renklerinin belirlenmesinden kurumsal yazı karakterine, faturanın tasarımından, tüm baskı malzemelerinin tasarımına kadar onlarca öğeyi içerir. Bu öğeler her markanın kendi ihtiyacına göre çoğaltılabilir. 

Önemli olan firmaların, kurum ve kuruluşların ihtiyaçlarını doğru belirlemesi, marka hayatının her alanında kurumsal kimlik kitabının kılavuzluğunda ilerlemesidir. Aksi taktirde tüketicinin zihninde marka ile ilgili net bir fikir değil, kafası karışık bir kimlik yer alır. Bunun sonucunda da istenilen hedef kitleye ulaşılamaz, ulaşıldığında ise olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir. 

Tecrübeli ve kreatif ekibiyle Eleganza Ajans, markalar için oluşturduğu kurumsal kimlik çalışmalarında sektördeki trendi belirler; çözüm ortaklarının bakış açısını en iyi şekilde yansıtan kimlikler sunar!

Eleganza Ajans ile hayal gücünüzü kontrol altına alın!


ödeme yap