logo

Reels Güvenli Alan Nedir?

Görsel ve videolar pazarlama sektörünün en önemli unsurlarından biridir. Sosyal medya platformlarının güncellemelerine göre belirli periyotlarda değişime uğramaktadır. Görsel ve video içeriklerini güncellenen boyutlandırmalara uygun hazırlamak küçük bir iş gibi görünse de önemli bir detaydır. Uygun boyutlandırmalar ile paylaşılan görsel ve video içerikleri etkileşim oranını arttıran önemli bir özelliktir. Yüksek kaliteli ve doğru boyutlu görseller paylaşmak gönderilerin görüntülenme oranını arttırır. Bu da kullanıcıları etkileşim kurmaya davet eder. Kurumsal hesap veya kişisel hesap fark etmeksizin doğru boyut ve güvenli alan boyutlarında paylaşılan başta reels içerikleri iyi bir sonuç elde etmeyi sağlar.

Instagram Reels Güvenli Alanları

Gerçek dünya ile dijital dünya arasındaki çizginin her geçen gün azaldığı günümüzde sosyal medya paylaşımlarının önemi arttı. Profesyonel bir şekilde dijital medya yönetimi yapan başta sosyal medya uzmanları görsel ve video boyutlarına dikkat etmek zorundadır. Profesyonel dijital medya yönetiminin yanında bir kullanıcı bile paylaşım yaparken ideal fotoğraf ve video boyutlarına dikkat eder. Peki, her geçen gün kullanım alanı ve etkileşim etkisi artan Instagram platformunda reels paylaşırken güvenli alan olarak adlandırılan boyut ölçüleri nelerdir?

Instagram reels video paylaşımı yaparken 9.16 oranında 1080x1920 pixel boyutlarında ayarlamak gerekir. Eğer belirtilen boyut oranları kullanılmazsa Instagram, kullanıcının istemediği şekilde yakınlaştırma, kırpma vb. yapar. Bunun yanında ekranın bazı kısımlarında boş bırakma yaparak güvenli alanın ortadan kaybolmasına neden olur. Reels videolarının alt kısmında video başlığı, açıklama vb. özellikler yer alır. Bu nedenle alt kısım ve video başlığı alanlarının olduğu bölümlerde önemli bir şey göstermemeye çalışmaya özen gösterin. Kullanıcılar yazıların gösterildiği alanda yer alan video alanını önemsemeyerek merkez yani orta alana odaklanır.

Kısacası Instagram reels güvenli alanı, 9.16 oranında 1080x1920 pixel boyutlarında ayarlanarak paylaşılan kısa videoları kapsar. Video başlığı ve alt kısım açıklamasının dışında kalan merkez alan Instagram reels güvenli alanı olarak adlandırılır. Bu yüzden Instagram reels videolarının altının ve üstünün ortalama %14’ünün metinsiz bırakılması sağlıklıdır. Instagram reels videolarının alt ve üst kısımlarına yazılardan dolayı odaklanmayan kullanıcılar orta noktaya odaklanır. Instagram reels güvenli alanı videonun orta diye adlandırılan merkez alanıdır. Paylaşım yaparken sosyal medya uzmanları ve kullanıcılar reels güvenli alanı dikkate alarak paylaşım yaparsa etkileşim oranı artar.

Instagram Reels Güvenli Alan Kullanmanın Önemi

Instagram ve Youtube başta olmak üzere tüm sosyal medya platformlarında bulunan videoların boyutlarına uymak oldukça önemlidir. Instagram reels güvenli alan kullanmak paylaşılan video içeriğinin güvenilirliğini ve kalitesini arttıran önemli bir unsurdur. Bunun yanında Instagram reels güvenli alan kullanmanın önemi nelerdir?

  • Instagram reels güvenli alan boyutlarına uygun paylaşılan video içeriği hesabın daha profesyonel gözükmesini sağlar. Profesyonel olarak gözüken hesaplara kullanıcılar daha fazla güvendiği için mutlaka uygulanması gerekir.
  • Profesyonel olan hesaplarda takipçi kazanımı daha fazla olur. Bu durum marka bilinirliğini arttırır.
  • Sosyal medya platformlarındaki etkileşim oranının artmasını sağlar.
  • Instagram ve Facebook üzerinden yapılan satışlarda artış yaşanmasına neden olur.
  • Instagram reels videoları keşfet sekmesinde çok sık görüntülenir. Bu durum yeni takipçi ve potansiyel müşterilere ulaşmayı sağlar. En önemlisi reels videolarda kullanılan efekt, hastag ve şarkılara ayrılmış sayfalarda da reels videoları gözükür. Bu da daha fazla alanda görünür olmayı sağlar.

Instagram Reels Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Özgün Reels Video İçeriği Oluşturun: Markanın hedef kitlesine uygun özgün video içerikleri oluşturması yeni bir hedef kitleye hitap etmesini sağlar. Yeni hedef kitleye ulaşmak erişim oranının artmasına neden olur. Oluşturulan içeriğin kalitesiyle kitlelerin ilgisini çekme olasılığı da paraleledir. Çünkü belirli bir markanın içeriği beğenilmediğinde kullanıcılar takip etmeyi bırakır. Özellikle reels video içeriği ile ön plana çıkan markalar Instagram reels boyutu vb. dikkat ederek paylaşım yapmaya özen göstermelidir.
  • Trendleri Takip Edin: Reels trendleri çok hızlı bir şekilde takip edilebilir. Instagram kullanıcıları reel trendlerini takip etmeyi sever. Trendleri hızlı bir şekilde takip eden markalar, kitlelerine ayak uydurarak daha fazla etkileşim kurarlar. Instagram’ın trend raporuna göz atarak yeni trendler hakkında bilgi sahibi olunabilir.
  • Açıklamaları Kısa Tutun: Reel açıklamaları kısa olmalıdır. Alt yazı veya başlık çok uzun olduğunda kullanıcılar izlemeye devam etmek için “daha fazla” düğmesine basması gerekir. Alt yazı videoyu devralarak videonun arka planda oynamasını sağlar. Bu durum reel açıklamaları kısmının okunmasını zorlaştırır. Burada önemli olan reel güvenli alan boyutlarına uygun bir şekilde Instagram reels paylaşımının yapılması gerekir. Reels videolarının altının ve üstünün ortalama %14’ünün metinsiz bırakılması sağlıklıdır.
  • Reels Etkileşimlerinizi Arttıran Faaliyetlerde Bulunun: Marka, hazırladığı reels video ile mesajı ilettiğinden emin olmalıdır. Instagram hastaglerini etkili bir şekilde kullanın. Alt yazı ekleyin. Videonun odak noktasını etkileyecek ve kullanıcılara olumsuz bir izleme deneyimi yaşatacak metinlerden uzak durmaya çalışın. Tutarlı bir şekilde reels video yayınlayın. Trendleri takip ederek efekt, geçiş, müzik vb. unsurları kullanarak etkileşim oranınızı arttırın.

Sizlerde Instagram başta olmak üzere profesyonel dijital medya yönetimi alanında bilgi sahibi olmak ve deneyimlerden yararlanmak için Eleganza Ajans ile iletişim kurun.

 

 

 

 


ödeme yap