logo

Sosyal Medyada Organik Takipçi Nasıl Kazanılır?

Sosyal medya hesaplarına ilk bakışta takipçi sayısının fazla olması, bu hesabın daha fazla etkileşimde olduğu olarak düşünülür. Takipçiniz ne kadar yüksek ise o kadar göz önündesinizdir algısı vardır. Bu yüzden markalar ve birçok kişisel hesaplar sosyal medya hesaplarına bot takipçi basmak gibi bir hataya düşerler. Ama bu aslında yanlış bir yöntemdir. Sosyal medyada yüksek takipçiye sahip olmak yalnızca bir rakamdan ibarettir. Hatta bu yöntemle hesabın büyümesi ve yükselmesi imkansızdır. Bu yöntem hesabın etkileşimini de keser. Etkileşimin yükselmesi için farklı yöntemler vardır. Etkileşimin yüksek olduğu bir sosyal medya hesabı için ihtiyaç olunan tek şey organik takipçidir.

Organik Takipçi Nedir?

Organik takipçiler sadece hesabı takip etmekle kalmaz, bu hesapta aktif olarak etkileşim halindedir. Bunun nedeni de hesabın kendilerine ne kadar hitap ettiği, uyumlu olduğudur. Organik takipçi sosyal medya hesaplarına her zaman daha fazla katkı sağlar.

Organik Takipçi Nasıl Kazanılır?

Organik takipçi kazanmak için birçok farklı yöntem vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Aktif Olmak: Günümüz tüketim kültüründe hızlı bir tüketim mevcuttur. Kullanıcıların ve markaların sürekli olarak aktif olması gerekir. Sürekli olarak post paylaşımı yapılmalıdır. Bu sayfayı aktif tutmanın en başında gelir. Potansiyel müşterilere ulaşmanın yolu da budur. Bununla birlikte gelen yorumlara ve mesajlara da hızlı bir şekilde dönüş yapılması gerekir. Bu da kullanıcıların güvenini kazandırır.
  • Dikkat Çeken ve Özgün Paylaşımlar Yapmak: Dikkat çeken kaliteli, farklı ve özgün paylaşımlar yapmak sosyal medya kullanıcılarının her zaman dikkatini çeker. Kullanıcılar aynı içeriği görmekten sıkılır ve bir paylaşımı defalarca taklit ederseniz dikkat çekemezsiniz. Kötü görseller kullanmak yerine daha kaliteli görseller kullanabilirsiniz. Markayı temsil eden içerikler olmalıdır. Bu daha akılda kalır, dikkat çeker ve güven verir. Görseller, kullanılan dil ve yapılan özenli paylaşımlar markanın öne çıkması için büyük katkı sağlar.
  • Sponsorlu Reklamlar: Günümüzde reklamlar dijital dünyada kendine yer bularak kitle segmentleri şeklinde kullanıcılara ulaşmaktadır. Bunlardan en önemlisi sponsorlu reklamlardır. Sponsorlu reklam, şirket veya işletmelerin öne çıkarmak istediği ürün veya hizmeti kullanıcıların sosyal medyada görmelerini sağlayan reklamlardır. Sponsorlu reklam sosyal medya platformlarında gözükür. İşletmeler, ürün veya hizmetlerini hedef kitlesinin daha hızlı keşfetmesini sağlamak için belirli bütçe karşılığında sponsorlu reklam çıkabilir. Sponsorlu reklam, kişilerin işletmenizi daha hızlı bir şekilde keşfetmesini sağlar. Aynı zamanda ürün veya hizmetinizin geniş kitlelere ulaşmasını sağlayarak işletmeyi amacına ulaştırır. Ürün veya hizmetlerin en iyi şekilde tanıtılmasını sağlayarak etkili sonuç alınmasını sağlar.
  • Videolu İçerikler: Günümüzde post paylaşımları kadar ilgi gören ve hatta post paylaşımlarından bile fazla ilgi gören videolu içerikler gündemdedir. Aktif ve düzenli olarak videolu içerik paylaşımı binlerce hatta milyonlarca kişi tarafından izlenebilir hatta bu videolara reklam bile çıkılabilir. Marka bilinirliği bu şekilde arttırılabilir.
  • Kampanya ve Çekilişler: Marka bilinirliğini ve potansiyel müşterilere ulaşmanın başka bir yolu da çekiliş ve kampanyalardır. Belirlediğiniz bir ürüne veya hizmete çekiliş oluşturmanız halinde belirlediğiniz koşullarla kullanıcılar yorum yapabilir bir başka kullanıcıyı etiketleyebilir ve kendi hesabında paylaşabilir. Bu sayede kullanıcılarında etkileşimde olduğu diğer hesaplar tarafından keşfedilebilirsiniz. Bu da organik takipçiye ulaşmanın bir başka yoludur.
  • Hashtag Kullanımı: Paylaştığınız gönderilerle alakalı hashtag kullanımınız, gönderileri ilgili kişilerin karşısına çıkarmanın bir başka yöntemidir. Kullanılan doğru hashtagler hedef kitlenize ulaşıp organik takipçi kazanmanızı sağlar.

Sosyal medyada sağlıklı bir iletişim kurmanın yolu iyi iletişimden geçer. Ne istediğinizi ve ne yapmanız gerektiğine dair iyi araştırmalar yapıldığı takdirde belirlediğiniz hedefe ulaşırsınız.


ödeme yap