logo

MEDYA PLANLAMA

Medya Planlama Nasıl Yapılır?

1- Hedeflerin Belirlenmesi

Bir kampanyayı başarıya ulaştıran şey belirlenen hedeflerdir. Hedefiniz marka bilinirliğini arttırmak mı? Yoksa site içi dönüşüm oranlarını arttırmak mı?

Hedefleriniz özgün, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamana bağlı olmalıdır. Örneğin, kampanyanızın hedefi, yerel bölgenizdeki buzdolabı satış işlemlerini bir ay içinde %25 oranında artırmak olabilir.

Net hedeflerin belirlenmesi, medya stratejinizin yeni potansiyel müşterilere ulaşma, daha fazla müşteri edinme veya kaybedilen müşteriyi yeniden hedefleme açısından çok yardımcı olur.

 

2- Ana Hedef Kitlenizin Belirlenmesi

Sonsuz sayıda erişilebilir kullanıcı var. Peki hangileri kilit kullanıcın? Medya planını kime ulaşacağınızı anlamak, hedef kitlenizi tanımlamakla başlar.

Medya stratejinizin ayrıntılarına karar vermeden önce, ideal tüketicilerinizin kim olduğunu ve bunlara nasıl en iyi şekilde ulaşabileceğinizi anlamalısınız.

Kampanyanız için hedef kitleyi oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar:

 

Kampanya türü: İşletmeden İşletmeye (B2B) veya İşletmeden Tüketiciye (B2C) kampanyalar.

Demografi: Yaş, cinsiyet, etnik köken, gelir, meslek vb.

İlgi alanları: Satın alma niyeti

Medya Alışkanlıkları: Kullanmayı tercih ettiği medya platformları (masaüstü, mobil, yerel vb.)

 

3- Kampanya Detaylarının Oluşturulması

Kampanya detaylarını oluştururken aşağıdaki sorulara cevap aranmalıdır.

Kampanyanın zaman çizelgesinin belirlenmesi.

Kampanyanız için kullanabileceğiniz bütçe ne kadar?

Hedef kitlenize ulaşacağınız medya kanalları hangileri?

 

4- Ölçümleme ve Metrik Takibi

Kampanya yayına alındıktan sonra, medya planlamasının en önemli kısmı burada başlar.

İletilen e-postalardaki tıklama oranlarını ve web sitesinde kaydolma oranları, tıklanma verileri gibi etkileşimi izleyerek ölçülebilir hedefleri analiz edilmelidir. Bu şekilde, medya planlamacılar mevcut kampanyayı optimize etmek için hangi reklamın işe yaradığını ve en fazla geliri sağladığını anlayabilir.

Bununla birlikte gelecekteki kampanyaların başarısını en üst seviyeye çıkarmak için bu veriler kullanılır.

 

Dijitalde Medya Planlama Nasıl Yapılır ?

Son yıllarda markalar ürünleri için veya markaları için pazarlama yaparken dijital medya kanallarını tercih etmektedir. Dijitalde yapılan reklam çalışmaları eski tip medyada(TV,Radyo,Gazete vb.) yapılan çalışmalara oranla hedef kitleye ulaşma ve etkileme noktasında daha iyi sonuçlar vermektedir.

 

Dijitalde medya planlama yapılırken öncelikle hitap edilmek istenen hedef kitle belirlenir, sonrasında bu hedef kitlenin kullandığı sosyal medya kanalları( Instagram,Facebook, Twıtter, Pinterest vb.) bu kanallarda paylaştıkları postlar, takip ettikleri hesaplar, sevdikleri influencerlar vb. araştırılıp, raporlanır.


ödeme yap