logo

MEDYA PLANLAMA

Medya planlama reklam veren bir firmanın mesajını hedef kitlesine ulaştırmak için hangi medya kanallarını kullanabileceğine karar verme süreci olarak tanımlanır. Medya planı oluşturulmadan önce pazarlama ve reklam amaçlarının planlanması gerekir. Planlama işleminin ardından medya kanallarından hangilerinin kullanılması gerektiğine karar verilmesi gerekir. Örneğin, TV, sosyal medya, radyo gibi kanallar. Medya kanallarının değerlendirilmesi aşamasından sonra hedef kitleye karar verilir. Medya hedefleri tespit edilerek çalışmalara başlanır.

Medya Planlama Hangi Amacı Taşır?

Medya analizi ve planlaması doğrultusunda reklam mesajının belirlenen hedef kitleye çabuk ulaşmasını sağlamak en büyük amacıdır. Reklam mesajı her ne kadar yaratıcı olursa olsun hedef kitleye ulaşmayı sağlayacak olan medya aracının doğru seçilmesi gerekir. Medya aracının yanlış seçimi içeriğin hedef kitleye ulaşmasını engelleyebilir. Bu da istenmeyen sonuçların oluşmasını sağlar. Kısacası yaratıcı bir reklam mesajını hedef kitleye ulaştıracak doğru ve etkili medya aracının seçimi medya planlama konusunun amacı olarak belirtilebilir.

Medya Planlama Yapma Aşamaları Nelerdir?

  • Hedeflerin Belirlenmesi: Bir reklamı başarıya götüren unsur belirlenen hedeflerdir. Belirlenen hedefler; ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve özgün olmak durumundadır. Net bir şekilde hedeflerin belirlenmesi, medya stratejinizin yeni potansiyel müşterilere ulaşma olanağını arttırır. Bunun yanında firmanıza daha fazla müşteri kazandırabileceği gibi kaybedilen müşterileri de yeniden kazandırma amacı taşır.
  • Ana Hedef Kitlenizin Belirlenmesi Aşaması: Milyonlarca kullanıcı arasında hedef kitlenizi bulmak oldukça zor bir iştir. Oluşturulan medya planının kimlere ulaştıracağınızı anlamak hedef kitleyi anlamakla ölçülür. Oluşturacağınız medya stratejilerinin ayrıntılarına karar vermeden önce ideal kitlenizin kim olduğunu ve bunlara nasıl ulaşacağınızı anlamanız gerekmektedir. Kampanyanız için hedef kitle oluştururken; kampanya türü, demografi, ilgi alanları, medya alışkanlıkları vb. dikkat etmek gerekir.
  • Kampanya Detaylarının Oluşturulması Aşaması: Kampanya için maliyet tablosu, zaman çizelgesi, hedef kitlenin yoğun olarak kullandığı medya platformlarının belirlenmesi gerekir. Medya planlama konusunun en önemli aşamasıdır.
  • Ölçümleme ve Metrik Takip Sistemi Aşaması: Ölçümleme ve metrik takip işlemi kampanyanın yayına alındıktan sonra başlayan aşamasıdır. Web sitesine kaydolma oranları, tıklanma verileri vb. etkileşimi izleyerek ölçülebilir hedefler analiz edilir. Medya planlama uzmanları ölçümleme ve metrik takip sistemiyle kampanyayı optimize etmek için hangi reklamın işe yaradığını çözümlerler. Hangi reklamın en fazla gelir sağladığını anlayarak bir sonraki kampanyanın aşamalarında bu veriler kullanılabilir.

Medya Planlamanın Avantajları Nelerdir?

Doğru bir medya planlaması yapmak birçok avantaj sunar. Bu avantajların başında;

  • Firmanın hedef kitleye ulaşmak için profesyonel bakış açısı sunmayı sağlar.
  • Uygun bir bütçeyle hedef kitleye ulaşmayı sağlar.
  • Ölçümleme ve takip sisteminin olması yeni reklam kampanyaları ve hedefler için yol gösterir.
  • Planlamada doğru medya kanalının seçilmesi uzun vadeli müşteri geri dönüşü sağlar.
  • Hedef kitlede marka bağlılığı oluşmasını sağlar.
  • Firmaların dijital ortamdaki mevcut varlığını analiz etmede gerçek verileri okumayı sağlamak yer alır.

Detaylı bilgi almak için Eleganza Ajans ile iletişime geçebilirsiniz.


ödeme yap