logo

Dijital Dünyanın Yeni Gücü: Dijital Medya

İletişim, iki ya da daha fazla insanın karşılıklı olarak haberleşmesi ve duygu, düşünce aktarımı olarak tanımlanabilir. İletişim hayatın devamı için son derece önemlidir. İlk çağlardan itibaren insanlar karşılıklı olarak anlaşabilmek için çeşitli yöntemler geliştirmişlerdir. Dillerin gelişimi, yazının bulunması ve dumanla haberleşmek gibi akla pek çok örnek gelir. İnsanın iletişim konusunda kendisini durmadan geliştirme eğilimi içinde olması, onun sosyal bir varlık olmasından kaynaklanır. İnsanlar tarih boyunca iletişimi iki insan arasında olmaktan çıkarıp, büyük kitlelere hitap edebilmek amacıyla kullanmak isterler. Bu amaçla gerçekleştirilen çalışmalar ortaya medya denilen aracı çıkarır. Medya, geleneksel anlamda tek yönlü kitle iletişim araçlarını ifade eder. Geleneksel medya; radyo, televizyon, gazete gibi araçlarla, insanlara aynı anda ulaşmayı sağlar. Tek yönlü olan bu haberleşme türünde, bilgi bir ürün insan ise bir bakıma tüketici sayılabilir.

Modern dünyada, “Kitle iletişim aracı nedir?” sorusuna verilecek ilk cevap ise dijital medya olarak karşımıza çıkar. Dijital medya ile geleneksel medya arasındaki en büyük fark, dijital medyanın karşılıklı etkileşime dayalı olmasıdır. Bu fark aynı zamanda dijital medyanın en önemli faydasıdır. Dijital medyanın sağladığı bir diğer fayda ise dar bir kitleye özel bilgi aktarımı sağlayabilme avantajıdır. Dijital medya araçları ise çok çeşitlidir. Web siteleri özellikle ticari faaliyetler yürüten işletmeler için olmazsa olmaz yöntem olarak bu araçların başında gelir. Web siteleri kadar önemli olan diğer bir dijital medya aracı ise arama motorlarıdır. Arama motorlarının SEO özelliği sayesinde hedef kitlenin beklentilerine uygun olarak önerilerde bulunmak ve web siteyi arama sonuçlarında üst sıralarda çıkarmak mümkündür.

Sosyal medya, diğer dijital medya araçlarında bulunan neredeyse tüm özellikleri tek başına üzerinde bulundurur. Sosyal medya platformları, milyonlarca insana aynı anda ulaşabilme, kitleleri aktivize edebilme, kısa sürede etkileşim alabilme gibi pek çok olumlu özelliğe erişebilmeyi mümkün kılar. Gelişen teknoloji ile birlikte insanların sosyal medya kullanım oranı artış göstermektedir. Türkiye’de ocak ayında açıklanan raporda 68,90 milyon kişinin sosyal medya kullandığı belirtilir. Ayrıca Türkiye’de sosyal medya kullanıcılarının 2021-2022 yılı arasında 8,9 milyon oranında artış göstermiştir. Dünya genelinde sosyal medya kullanım oranı ise dünya nüfusunun %58’inden fazlasını oluşturuyor. Sosyal medyanın büyük kitleleri aktivize edebilme yönü özellikle ticari faaliyetlerin bu alana kaymasına yol açar. Dijital medyanın sağladığı avantajlar, dijital pazarlamayı; dijital pazarlama ise dijital medya danışmanlığını doğurdu diyebiliriz.

Sosyal Medya Danışmanlık Hizmetleri

Sosyal medya kullanımının dünya üzerindeki yaygınlığı, şahsi hesapların yanında kurumsal hesapların da bu platformlarda yer almasını sağlar. Kurumsal hesaplardaki paylaşımlar büyük kitlelere ulaşmak için artık resmi bir yöntem halindedir. İnsanların bilgi almak, ürün ve hizmet araştırmak, diğer kullanıcıların deneyimlerinden yararlanmak gibi çeşitli amaçlar için akıllarına ilk gelen yöntemlerden biri sosyal medya platformlarında gezinmektir. İster şahsi ister kurumsal bir hesap olsun, içerikleri trendlere uygun olarak düzenlemek, hedef kitleyi belirlemek, paylaşımların ilgi çekiciliğini artırmak gibi durumlar profesyonellik gerektiren hususlardır. Sosyal medya danışmanlığını ne kadar profesyonel yaparsanız o kadar fayda sağlar. Sosyal mecra üzerinden hedef kitlenize kolay ulaşır ve bu sayede potansiyel müşterileriniz ile birebir iletişime geçme imkânı yakalarsınız. Kurumsal kimliğinizi profesyonel ve kurumsal şirkete uygun şekilde oluşturmanızın önüne açar. Bu da sosyal mecralarda varlığınızı sürdürerek rakiplerinizin geride kalmasını sağlar.

Eleganza Ajans kurumlara, aktif ve stratejik reklam yapmaları konusunda destek vermektedir. Aynı zamanda kurumun daha geniş kitlelere ulaşmasında en büyük destekçisi olarak ön plana çıkmaktadır. Bunların yanı sıra Eleganza Ajans, şirketlerin dijital pazarlama, iletişim stratejileri, müşteri ilişkilerini kontrol altına alarak sosyal medyada görünmesini sağlar. Profesyonel sosyal medya danışmanlığı ile markaların veya şirketlerin sosyal medyadaki varlıklarının yönetimini sağlarken hedef kitleye uygun takipçiye ulaşmaları için çalışır.

Dijital Medya Danışmanlık Hizmetleri

Firmalar ve markalar bilinirliğini arttırmak, rakiplerini geri planda bırakmak için reklama ihtiyaç duyar. Dijital medya herhangi bir markanın farkındalığını arttırmak için bütün dijital platformlar üzerinden yapılan tanıtımların bütününü kapsar. Dijital pazarlama uzmanları için, internet üzerinde var olan her platform, online pazarlamanın bir aracı olarak hizmet sağlar. Dijital medya yönetimi adı altında birçok farklı mecra bulunur.

İnternet sitesi, arama motorları (Yandex, Google, Youtube), e-mail pazarlama, itibar yönetimi, içerik pazarlama, mobil pazarlama ve sosyal medya (Facebook, İnstagram, Twitter) gibi birçok alanda dijital medya danışmanlık hizmeti sunar. Dijital medya danışmanlığı içeriğinde çok fazla alanı kapsar. Bu alanları dikkate aldığımızda günümüzde rövanşta olan ve kullanıcılar tarafından en dikkat çeken sosyal medyadır. Gelişen teknoloji ile daha fazla talep edilen sosyal medya platformları insanların sosyalleşmesini, etkileşim halinde bulunmasını ve alışveriş yapma şekillerini büyük oranda etkiler.

Dijital medya kavramı dijital pazarlama kavramının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Dijital pazarlama, ürün ve hizmetlerin tanıtımlarının dijital ortamda yapılmasını sağlayan bir terimdir. İnternetin gücü, mobil kullanımın zirve yapması ve buna paralel olarak ticaret ve pazarlamada anlayışın değişiklik göstermesi dijital pazarlama kavramının giderek büyümesini sağlamıştır. Dijital pazarlama kanalları olarak içerik pazarlama, web sitesi, sosyal medya, mail marketing, SEO, arama motoru reklamları gibi işlevsel kanallar bulunur. Bu kanallar bir markanın dijital ortamda varlığını kanıtlamanın yanında ticari olarak hedeflerine de ulaşmasını sağlamaktadır. Peki, günümüzde kişi ve kuruluşların günlük etkileşimlerinden ticari ilişkilerinin şekillenmesine kadar geniş bir perspektifi kaplayan dijital pazarlama araçları ve o araçlardan biri sosyal medya arasındaki bağlantı nedir?

Dijital Medyanın En Trend Pazarlama Kanalı: Sosyal Medya

Bugün baktığımızda dijital mecraların insanlar üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu görüyoruz. Dijital medya ve sosyal medyayı karşı karşıya getirdiğimizde aralarında oluşan tek fark, sosyal medya ağlarının dijital medya ağlarından sadece birisi olmasıdır. Sosyal medya, dijital medyanın şemsiyesi altında yer alır. Aynı zamanda günümüzde en etkili dijital pazarlama kanalıdır. Sosyal medya platformunun dijital medya pazarlama alanı için büyük önem arz eder. İçinde barındırdığı geniş kitlesi sayesinde kuruluşlar için adeta bir zorunluluk hali sağlar.

Dijital pazarlama günümüzde daha fazla potansiyel müşteriye, doğru hedef kitleye hızlı ve etkili bir şekilde ulaşabilmek için izlenen dijital stratejilerdir. Yapılan reklam performansları ise daha net bir şekilde ölçülebilir. Doğrudan doğruya belirlenen özel kitleye hitap edilerek özel iletişim kurulabilir. Bu yüzden birçok fazla dijital pazarlama kanalı bulunur. Hitap edilmesi istenen hedef kitleye özel olarak ulaşmak için en uygun dijital pazarlama kanalı devreye sokularak hedefe ulaşılır. Bu durum daha hızlı ve etkili bir şekilde sonuç alınmasının önünü açar.

Günümüzde bir web sitesi tasarımı, SEO hizmeti, arama motoru reklamları, remarketing vb. dijital pazarlama kanalları bulunur. Belirtilen web sitesi, SEO hizmeti vb. ile hedeflenen amaçlara dijital ortamda çok kısa sürede ulaşılarak ölçülebilir sonuçlar alınır. Belirlenen spesifik bir kitleye özel çalışmalar yapılarak hızlı bir şekilde etkileşim alınabilir. Dijital pazarlamada oldukça önemli olan ve etkileşim oranı oldukça yüksek olan sosyal medya ise markaların hedef kitlelerine kolay bir şekilde ulaşmasında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Dijital pazarlamanın sosyal medya aracılığıyla yapılması ürün ve hizmetlerin sosyal ağlarda sunulması işlemidir. Diğer pazarlama kanallarına oranla daha düşük bütçe kullanılarak daha geniş kitlelere ulaşılmayı sağlayan oldukça etkili bir yöntemdir. Sosyal medya ile dijital pazarlama faaliyeti gerçekleştirilmesi ilgi alanı, cinsiyet, şehir, bölge, yaş vb. özelliklerin ayarlanabilmesini sağlar. Bu durum potansiyel müşterilerden etkileşim gelmesini sağlayarak kazanım elde edilmesinin önünü açmaktadır.

Eleganza Ajans, verdiği hizmet kalitesi ile kullanıcılarına dijital medya ürünleri olan dijital pazarlama kanalları alanında profesyonel destek verir. Bu sayede kullanıcılar profesyonel hizmet alarak dijital ortamda “bende varım” diyebilir. Aynı zamanda dijital ortam aracılığıyla hedef kitle ve potansiyel müşterilerine daha kolay bir şekilde ulaşırlar. Spesifik olarak belirli bir gruba yönelik satış eğilimlerini kolay bir şekilde gerçekleştirme fırsatını da rahat bir şekilde yakalarlar. Dijital pazarlama kanallarından profesyonel hizmet alan kullanıcılar ticari olarak satış ve pazarlama hedeflerini gerçekleştirerek başarıyı yakalarlar.

 

 


ödeme yap