logo

SOSYAL MEDYA REKLAM ARAÇLARI

Günümüz modern çağında birçok kişinin hayatında önemli bir yere sahip olan sosyal medya   araçlarının hayatımızdaki yeri git gide daha fazla büyümektedir. Bir nevi günlük rutinlerimizden biri haline gelmektedir. Durum böyle bir hal aldıktan sonra markalarında gözde araçları arasında yer almaya başlamaktadır. Günümüzde herhangi bir marka bilinirliğini artırmak için reklama çok fazla ihtiyaç duymaktadır. Bunu da en verimli ve doğru bir şekilde gerçekleştirmek için birçok yönteme başvurmaktadır. Bu yöntemlerden en önemlisi ve rövanşta olanlarından bir tanesi sosyal medya platformunu doğru bir şekilde kullanmaktan geçmektedir. Sosyal medya reklamları insan hayatındaki satın alma rolünü oldukça etkilemektedir. Bu da işletme sahiplerinin daha çok müşteriye ulaşmayı hedefleyerek reklam yatırımlarını bu doğrultuda yapmaya yönlendirmektedir.

SOSYAL MEDYA REKLAMCILIĞI NEDİR?

Aradığımız her şey tek tıkla elimizin altında bulunan bu dijital çağda sosyal medyaya olan talep git gide daha da artış göstermektedir. Sosyal medya reklamcılığı, internette varlığını devam ettiren sosyal paylaşım siteleri üzerinden gerçekleştirilen her türlü reklam faaliyetlerine denmektedir. Sosyal medya kullanım oranı her geçen gün artış gösterdiği için İşletmeler de buna bağlı olarak sosyal medyada yer alarak markalarını büyük kitlelere duyurmayı hedeflemektedir. Bu sebeple işletmeler daha çok kitleye ulaşmayı hedefleyerek reklam yatırımlarını sosyal medya doğrultusunda yapmaktadır. Markalar, ürün ve hizmetlerini kısıtlı sürede daha fazla kişiye ulaştırmak için Instagram, LinkedIn, Facebook ve Youtube gibi sosyal medya araçları üzerinden reklam yapmaktadır. Sosyal medya reklamcılığı markalara düşük maliyetle etkili bir reklam stratejisi oluşturma fırsatı sunmaktadır. Günümüz dijital çağında sosyal medya platformlarında yapılan reklamlar, yüksek maliyetli reklamlara göre daha fazla kişiye daha kısa sürede ulaşmaktadır. Bu durumun sebebi insanların sosyal mecralar üzerinde çok fazla vakit geçirmelerinden kaynaklanmaktadır.

SOSYAL MEDYA REKLAMLARININ AVANTAJLARI

  • Kolay erişim: Sosyal medya araçlarında verilen reklamlar belirlediğiniz hedef kitleye göre kısa süre içerisinde binlerce insan ulaşmaktadır.
  • Düşük maliyet kullanımı: Sosyal medya araçlarına hazırlanan reklamlar kolay erişilebilir olduğu için daha az maliyetle gerçekleştirilmektedir. Sosyal medya reklamları, geleneksel reklam aracı olan televizyon, radyo reklamlarından daha etkili olmasına rağmen firmanın reklama daha az bütçe ayırmasını sağlamaktadır.
  • Hızlı yayılması: Reklamların yayınlanma hızı dijital alanlarda daha fazla olduğu için bir reklamın gün içerisinde milyonlarca insana ulaşmasına katkı sağlamaktadır.
  • Kolay Ölçülebilir: Sosyal medya araçlarında reklam verirken önemli olan bir diğer konu ise hedef kitleyi doğru seçmektir. Bu sebeple Instagram başta olmak üzere sosyal mecralar hedef kitleye doğru bir şekilde ulaşmak için çeşitli algoritmalar geliştirmiştir. Geliştirilen algoritmalar sayesinde bir reklamın kaç kişiye ulaştığını, kaç kişinin görüntülediği gibi analizleri yapmak mümkündür.
  • Hedef kitleye göre reklam çıkma: Sosyal medya araçları hedef kitle analizleri sayesinde yaş aralığı, mesleği vb. kriterlere göre kişinin ilgi alanına göre reklam yayımlamaktadır.
  • Kontrol edilebilir olması: Bir sosyal medya aracından reklam çıktığınızda hedef kitlenizin içeriğini değiştirebilir ve reklamın ne zaman başlatılıp durdurulmasını da kolay bir şekilde yapabilme imkânı sunmaktadır.
  • Marka bilinirliğini arttırma: Sosyal medya uygulamalarında ürün ve hizmet tanıtımı yapmak, ilgili markanın daha fazla insan tarafından duyulmasına yardımcı olmaktadır.
  • Sosyal medya etkileşimini arttırma: Sosyal medya reklamcılığının bir diğer avantajlarından birisi sosyal medya etkileşimin arttırmasıdır. Firmanıza ait sosyal medya uygulamalarında etkileşimin yüksek olması, sosyal mecralar üzerinden yeni kullanıcılara erişme imkanınızı arttırmaktadır.

Böylelikle sosyal medya uygulamaları üzerinden reklam oluşturmak etkileşim açısından çok daha fazla önem teşkil etmektedir. Bu süreçte Eleganza Ajans profesyonel ve uzman kadrosu ile sizlere sosyal medya alanında en iyi hizmeti sunmaktadır. Sizde dijital reklamın önemini daha iyi kavramak istiyorsanız Dijital Reklam adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

SOSYAL MEDYA REKLAM ÇEŞİTLERİ

Birçok firma artık eski sistemlerde olduğu gibi yüksek bütçeli geleneksel medyaya reklam vermek yerine; daha aktif kullanıcıların bulunduğu ve verdiği reklamın takibini, analizini kolayca yapabileceği sosyal medya araçları üzerinden reklam vermeyi tercih etmektedir. Peki, Facebook, İnstagram, Linkledin ve Youtube gibi sosyal medya araçlarında kullanılan reklam modellerinin etkileri nelerdir? Gelin Eleganza Ajans ile sorularınızın cevaplarını inceleyelim.

İNSTAGRAM REKLAMLARI

Sosyal medya reklam türleri arasında en çok tercih edileni Instagram reklam araçlarıdır. Instagram, insanların uzmanlık alanlarını birbirleriyle paylaşmalarında önemli bir konuma sahiptir.  Kullanıcılar, bir ürün veya hizmet ile alakalı en sağlıklı bilgiye daha önceden aynı ürünü alan ve kullanan diğer kişilerin deneyimlerini göz önüne alarak Instagram aracılığı ile kısa sürede ulaşabilmektedir.

Türkiye’de her sosyal gruptan insanın sıkça kullandığı Instagram, sosyal medya uygulamaları arasında reklam açısından en çok tercih edilen platformdur. Instagram reklamları fotoğraf, video ve reels şeklinde oluşturulabilmektedir. Instagram reklamları oluşturmak için markaların kaliteli görüntü ve özgün içerikler üretmesi gerekmektedir. Ayrıca Instagram sayesinde firmalar verdikleri reklama ait performans analizlerine de kolayca gerçekleştirmektedir.

FACEBOOK REKLAMLARI

Sosyal medya reklam türlerinden bir diğeri Facebook reklamcılığıdır. Facebook, tıpkı instagram gibi insanların birbirleriyle paylaşımda bulundukları bir sosyal medya araçlarındandır. Firmalar Facebook reklamcılığı sayesinde daha fazla kitleye ulaşmaktadır. Facebook yıllar boyu belli hedef kitleler tarafından sürekli olarak kullanıldığı için bu uygulamada reklam vermek, müşteri odaklı geri dönüşümleri daha da arttırmaktadır. Firma, ürünlerini Facebook üzerinden tanıtıma sunması bilinirliği açısından yol katetmesine fayda sağlamaktadır.

YUOTUBE REKLAMLARI

Türkiye’de 54,7 milyon kullanıcıya sahip olan youtube reklam verilecek en gözde platformlardan bir tanesidir. Son zamanlarda video izlenme oranlarında artış gösteren youtube reklamcılık sektörünün radarından kaçamamaktadır. Youtube üzerinden verilen reklamlar sayesinde marka bilinirliğini arttırmaktadır. Ürün ve hizmetleri için tanıtım reklamı vererek ürünlerinizin satışında artış elde etmenize yardımcı olmaktadır. Günümüzde çok fazla youtube kullanıcısı olduğu için reklam açısından uyguladığınız doğru strateji ile kitlenizi genişletme imkânı sunmaktadır.

Firmanıza ait ürün ve hizmetlerin reklamını İnstagram, Facebook, Youtube gibi sosyal mecralarda yapmak ve daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Eleganza Ajans ile iletişime geçmeyi unutmayın.


ödeme yap